Ostrowo n. Gopłem:

 

Parafia wzmiankowana w 1325 roku. Obecny kościół zbudowano najprawdopodobniej w XV wieku. Spłonął w czasie potopu szwedzkiego, odbudowany w latach 1720-1724, nabrał wówczas cech barokowych i zapewne z tego okresu pochodzą sklepienia i więźby dachowe nad korpusem i prezbiterium oraz dobudowana kaplica, prawdopodobnie grobowa, fundatora odbudowy Józefa Rudnickiego.

Świątynia konsekrowana została w 1766 roku. Odrestaurowana w 1886 roku – zrekonstruowano wtedy wieżyczkę „ściśle według pierwowzoru”. Jest to budowla z wyodrębnionym zamkniętym prezbiterium i jedną nawą w kształcie prostokąta oraz kruchtą od strony zachodniej. Barokowe i regencyjne wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII i XIX wieku. Ołtarz główny zdobi figura Matki Bożej.

 

Brześć n. Gopłem:

 

Siedziba parafii początkowo znajdowała się w Rzeczycy i gdy w 1811 roku spłonął kościół parafialny, terytorium wspólnoty wiernych zostało podzielone na trzy odrębne parafie: Chełmce, Ostrowo i Połajewo. Dekretem kard. Edmunda Dalbora Prymasa Polski z 30 czerwca 1925 roku erygowano parafię, jednak świątynię wzniesiono w Brześciu. Jej budowa zakończyła się w 1936 roku, a konsekracja miała miejsce w roku 1938. W czasie II wojny światowej kościół częściowo uległ zniszczeniu, od budowany i przebudowany został dopiero w 1949 roku. Jest to obiekt murowany, otynkowany, z neobarokową wieżą. Wnętrze kryje płaski strop, skromny wystrój składa się głównie z trzech neoklasycystycznych ołtarzy. Nad wejściem do świątyni znajduje się krucyfiks, obok stoi plebania z kolumnowym portykiem zwieńczonym balkonem. Do parafii należy też kaplica filialna w Rzeczycy, zbudowana w 1896 roku, niegdyś własność rodu Wągrowieckich